Mar 282011
 
tureckie banknoty - zdjecie

Któż to się czai w tureckim portfelu?

Dla tych, którzy się zastanawiają, ile taka wyprawa może kosztować, ile pieniędzy ze sobą zabrać, czy w Turcji jest drogo czy tanio – skomponowałam listę przykładowych zakupów. Ceny są orientacyjne, zawsze znajdzie się coś tańszego i droższego, w zależności od tego gdzie się kupuje i jaka etykietka jest na opakowaniu.

Wydatek „na merhaba”, jednorazowy, chyba że ktoś chce się zasiedzieć ponad trzy miesiące:

  • turecka wiza: 10 EUR lub 20 $

Noclegi

Mogą być darmowe, jeśli nie macie nic przeciwko spaniu w namiocie lub pod gołym niebem w hamaku, na leżaku na plaży. Namiot można rozbić nie tylko na dziko, ale też w ogródku przy domu prywatnym, restauracji czy zajeździe, i wtedy też będzie za darmo, a jesli nie jest, to znaczy, że pechowo trafiliście.
Oczywiście ta opcja odpada w pewnych warunkach pogodowych i wtedy zostają pokoje gościnne i hotele:

  • pokój jednoosobowy za dobę – od 50 TL
  • pokój dwuosobowy za dobę – od 75 TL

Przemieszczanie się po kraju.

Ceny biletów lotniczych, wiadomo, najlepiej sprawdzać tam, gdzie będzie się bilet kupowło, a tak szacunkowo i pi razy drzwi:

  • Istanbul-Diyarbakır, czyli z jednego krańca kraju na drugi – mniejsi przewoźnicy: 100 TL; Turkish Airlines: 150-180 TL
  • İstanbul-Antalya przy odrobinie szczęścia około 50 TL

Autobus – w warunkach tureckich całkiem przyzwoita alternatywa dla samolotu, jeśli chodzi o komfort jazdy:

  • Istanbul-Denizli (649 km) – 45-50 TL
  • Istanbul-Nevşehir (730 km) – 50-60 TL
  • Istanbul-Trabzon (1083 km) – 60 -70 TL

Żywność

Zakupy na bazarze:

Owoce:

  • 1kg pomarańczy: 2 TL
  • 1kg jabłek: 2 TL
  • 1kg tureckich bananów, miniaturkowatych, ale bardzo smacznych: 3 TL

Warzywa:

widok na bazar

Bazarowe szaleństwo

  • 1kg pomidorów: 2 TL
  • 1 kg pieczarek: 5 TL
  • 1 kg kabaczków: 1.5 TL

Inne produkty:

  • 1kg białego sera: 15 TL
  • 1 kg żółtego sera: 15 TL
  • 1 kg oliwek: 10 TL

Piekarnia:

  • chleb biały, lekki, watowaty: 85 kuruş
  • inne chleby (bardziej „konkretne” albo tradycyjne): 3 TL

    piekarz w akcji

    Chleb typu konkretnego

Supermarket:

  • 1l oliwy z oliwek: 12 TL
  • 200g masła: 3 TL
  • słodkie czekoladowe conieco: 1 TL
  • 1kg cukru: 2-2.50 TL
  • 1kg ryżu: 3 TL

Napoje:

Herbata

  • paczka 20 torebek: 3 TL
  • szklaneczka herbaty w tańszym lokalu: 50 kuruş , w droższej restauracji: 4-5 TL

Kawa

  • 200g kawy rozpuszczalnej: 15 TL
  • filiżanka kawy po turecku (po turecku turecku, a nie po polsku turecku): 3 TL (w mieście) /1 TL (na wsi)
  • kubek kawy rozpuszczalnej 2-3 TL
cesme

Çeşme - nie każde jest okaflowane, ale w każdym jest czyściutka woda pitna

Woda

  • za darmo w przydrożnych çeşme
  • w butelce (nie mineralna) 0,5l: 50 kuruş
  • w butelce (nie mineralna)1,5l: 1 TL

Mleko

  • 1l/ 2.5 TL

Piwo

  • 0,5l w supermarkecie: 3 TL
  • 0,5l w knajpie w Stambule: 7-10 TL

Tureckie specjały w płynie:

  • rakı: 25-40 TL za butelkę 700ml
  • sahlep: 3-5 TL za filiżankę

Wszystko wiadomo, tylko co to jest salep?

A moe to te Cı€ zaınteresuje?

 Leave a Reply

(Kto do nas pisze?)

(wymagane)